The Chicken or the Egg?

The Chickens Came First.

“I’ll trade you eggs for a bed in there!”

 

This is why we have chickens!

 

The rich, orange yolks are from our chickens compared with the yellow yokes of store bought eggs.

Having chickens is a small step toward sustainability.  This wasn’t a cheap endeavor like I imagined it would be.  We spent about $150 in chicks and at least $500 on the chicken house/coop. Thankfully as the chickens age and we get new chicks, the costs will be significantly lower.

I love walking outside and having them all run to me and follow me around with their beady eyes and “feed me” looks.

We have 15 chickens which I realize seems like a ton. . . but we are feeding our family of 7 and the daycare occasionally uses eggs as well.  Our family eats eggs every morning (with the exception of two of us who are doing an egg tolerance challenge right now).

I buy approx 1- 25lb bag of chicken feed every month.  I’ve been purchasing a special organic blend made locally that is soy free.  It runs about $27 per bag.  We also give them scratch on occasion and of course, grit.  Since we are getting 11-14 eggs per day, that’s a pretty good price if we don’t factor in coop and start up costs.

Advertisements

About PolkaDotMommy

Wife to a teacher extraordinaire... Mama to Five littles... Conservative Catholic Christian with a Strong Environmentalist Mentality... Respecting Life... Living for our Savior... Learning to trust God in all things.
This entry was posted in Food, Random Ramblings and tagged , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s